Merkez Mahallesi, Abide-i Hürriyet Caddesi Black Out İş Merkezi No: 211 İç  Kapı No: 64 Şişli/İSTANBUL

Ticaret Bakanlığı Teşviklerine Dair Her Şey

27.10.2021
813
Ticaret Bakanlığı Teşviklerine Dair Her Şey

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı, yatırımcıları ve girişimcileri desteklemek üzere çeşitli teşvik sistemleri oluşturmuştur. Bu teşvikler kapsamında şirketlerin gerek yurt içi gerekse yurt dışında markalarını büyütmeleri, daha çok müşteriye ulaşmaları, doğru reklam alanlarına erişmeleri ve başarılı birer kuruluş olmalarına yönelik destekler verilmektedir. Özellikle sağlık sektörü ve turizminde ayrıca hizmet sektöründe ihracatçılara yönelik çeşitli teşvik programları oluşturulmuştur. Bu teşvikler ile firmaların büyümesi ve başarılı olması hedeflenmektedir.

 

Ticaret Bakanlığı Teşvikleri Nedir?

Ticaret Bakanlığı, sağlık sektörü ve turizmi, film, eğitim, bilişim ve yönetim danışmanlığı, teknik müşavirlik gibi hizmet sektörlerine yönelik destek sunmaktadır. Firma desteklerini gerek yurtiçi gerekse yurtdışı olmak üzere ikiye ayırmıştır. Bu durumda özellikle bilişim ve sağlık sektöründe görev alan firmalara ihracat desteği vermektedir. Teşvikler kapsamında firmaların doğru kanallarla reklam yapmaları, fuar katılımı gerçekleştirmeleri veya düzenlemeleri, pazara giriş yaparken dijital faaliyetlerinin düzenlenmesine yönelik çeşitli destek programları sunmaktadır.

Gerek bütçe gerekse kılavuzlar aracılığı ile firma sahiplerinin doğru atılım yapmaları konusunda hem maddi hem de manevi destekler sağlanmaktadır. Bumerang danışmanlık gibi sağlık turizmi ve sektöründe görev alan firmalara destek veren danışmanlık şirketleri, firma sahiplerine bu destek fonlarından en kolay ve doğru şekilde yararlanmalarını sağlamaktadır. Ayrıca doğru yönlendirmeler yaparak ihtiyaca uygun atılımları gerçekleştirmeleri yönünde firmalara yol gösterici konumunda yer almaktadırlar.

 

Ticaret Bakanlığı Teşvikleri Nasıl Alınır?

Talep edilecek teşvik desteğine göre teslim edilmesi gereken belgeler ve teslim edilmesi gereken ilgili makam değişiklik göstermektedir. Ticaret Bakanlığı teşvikleri internet üzerinde yapılacak başvurular aracılığı ile alınabilir. Destek Yönetim Sistemi (DYS), mal ve hizmet ihracatına yönelik desteklerin başvurusunda sonuçlanmasına kadar tüm basamakların dijital ortamda gerçeklemesini sağlayan bir sistemdir. Dâhilde İşleme Rejimi, Hariçte İşleme Rejimi, Vergi Resim Harç İstisnası ve Belgesiz İhracat Kredilerine ilişkin başvurular bu sistem üzerinden gerçekleştirilir.

Bu erişim e- devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. DYS başvurusu yapmadan önce MERSİS’te yer alan bilgilerin (VKN, adres, telefon, ortaklık, temsilci listesi, sektör, NACE) kontrol edilerek güncellenmesi gerekmektedir.

İhracat destekleri için yapılan başvurular KEP aracılığı ile gerçekleştirilir. Bu kapsamda, tebliğ bazında destek mevzuatından yararlanılır. Fuar destekleri, markalaşma ve turquality desteği, yurtdışı birim, marka ve tanıtım desteği, tasarım desteği, ihracatçıya alıcı kredisi ve sigorta tazmin desteği gibi destek türleri tebliğ bazında destek mevzuatı kapsamındadır.

İhracat yapacağınız ülke, katılmayı talep ettiğiniz fuar ve bu fuarın mevzuata uyuyor olması, transfer destekleri için destek talep edilen kişi sayısı, şirketinizin büyüklüğü ve şirket ortakları sayısı gibi çeşitli başlıklar alacağınız destek bütçesini değiştirebilir. Gerekli belgeleri eksiksiz bir şekilde ve teslim süresini geçmeden teslim etmeniz önemlidir. Süreç dahilinde tüm belgeleriniz ve sizlerle ilgili bilgiler detaylıca incelenir. Şartlara uygun bulunmanız takdirinde bakanlık tarafından önceden belirlenmiş bütçeler doğrultusunda gerekli destek verilmesi uygun bulunur. Alacağınız destek limiti değiştiği kadar oranı da değişim gösterecektir.

Proje haricindeki destekler için; mevzuata uygunluk, dosya evrakları ve fiziki deliller gerekmektedir. Bunların Ticaret Bakanlığının belirtiği şekilde üst yazı ile iletilmesi gerekmektedir. Üst yazıda şirket yapınıza ve talep amacınıza değinmeniz gerekmektedir.

Şirketlerin yapısı ve alınacak destek türlerine göre gerekli belgeler değişiklik göstermektedir. Bünyeniz ve talebinize göre uygun belgelere Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı sitesinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Teşvik alma sürecinde danışmanlık firmalarından destek alınabilir. Süreçte hızlı ilerlemek ve başarılı bir sonuç elde etmek için danışmanlık firmalarından destek almak teşvik sürecini kolaylaştırabilir. Projeniz veya projeniz dışında yapacağınız başvurular için gerekli evrakların tespiti, üst yazıların gerekli bilgileri içermesine yönelik denetim ve sürecin takibi, danışmanlık firmaları tarafından sağlanabilir. Bu sayede istenilen sonuca daha rahat bir şekilde ulaşılır.

Ticaret Bakanlığı Teşvikleri Süreli Midir?

Evet, Ticaret Bakanlığı Teşvikleri sürelidir. Her bir teşvikin hem destek süresi, hem de başvuru süresi destek çeşidine göre çeşitlilik gösterebilmektedir. Reklam tanıtım desteği başvuru süresi 12 ay olup, destek süresi 4 senedir. Tercümanlık desteği başvuru süresi 3 ay olup destek süresi 4 senedir. Hasta yol yardım desteği başvuru süresi yine 12 aydır ve destek süresi 4 senedir. Acente komisyon desteği, bireysel katılımların desteklenmesi (fuar vb.), birim desteği, belge/sertifika desteği, danışmanlık desteği, ürün ve hizmet tescili desteği başvuru ve destek süresi de yine hasta yol yardım desteği süreleri gibidir.

Ticaret Bakanlığı Teşvikleri Kimler Alabilir?

Ticaret Bakanlığı Teşvikleri, sağlık turizmi sektöründe görev alan firmalar, yurt dışı teknik müşavirlik hizmetleri firmaları, sinai ve ticari şirketler, döviz kazandırıcı hizmet ticareti yapan şirketler bu desteklerden faydalanabilirler. Belirtmekte fayda var ki, sağlık turizmi sektöründe teşvik alınabilmesi için şirketlerin, Uluslararası sağlık turizmi yetki belgesi alması gerekmektedir.

Sağlık turizmi teşvikleri ve diğer teşvikler için de teşvik danışmanlığı firmalarından yararlanılabilir. Bumerang Danışmanlık olarak, sağlık turizmi destekleri başvuruları, ihracat teşvikleri ve diğer döviz kazandırıcı destekleri için doğru ulaşım için gerekli başvuru ve takibi şirketler adına sağlıyor. Kısa sürede doğru desteğe ulaşmanız için itina ve titizlik ile çalışıyor. Özellikle sağlık turizmi teşvik danışmanlığı konusunda öncü firmalardan biri olan Bumerang Danışmanlık, danışanlarına doğru ve kazandıran bir hizmet sağlıyor.

 

Ticaret Bakanlığı Teşvikleri Nelerdir?

Teşvik veya destek alınacak sektör veya firmaya göre birçok çeşit teşvik bulunmaktadır. Özellikle sağlık kuruluşları ve sağlık turizmi şirketleri ihracat desteklerinden faydalanmaktadır.

 

 

 

İhracat Destekleri

İhracata yönelik devlet yardımlarının amacı firmaların yurt dışı pazarına açılırken kısa sürede başarı elde etmelerini sağlamaktır. Bu destekler kapsamında birçok farklı başlık yer almaktadır.

Pazara Girişte Dijital Faaliyetlerin Desteklenmesi Kapsamındaki Giderler

Yurtdışı Birim, Marka ve Tanıtım Desteği

Markalaşma ve Turquality Desteği

Tasarım Desteği

İhracatçıya Alıcı Kredisi ve Sigorta Tazmin Desteği

Fuar Desteği

Belge Sertifika Desteği

Birim Desteği

Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticareti Desteği

Döviz Kazandırıcı Hizmet Sektörleri Markalaşma Desteği

 

Teşvik Alırken Bir Danışmanlık Firması İle Çalışmanın Önemi Nedir?

Teşvik veya destek alırken şirketinizin amacına ve hedefine uygun alanda teşvik başvurusu yapmak gerekmektedir. Şirketinizin hedefleri tespit edilmeli, doğru bir atılım yapabilmesi için yapması gerekenler planlanmalıdır. Planlamalar ardından ne kadar bir bütçeye ihtiyacı olduğu saptanmalı, Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı’na bu doğrultuda başvuru gerçekleştirilmelidir. Gerekli başvurular doğru platformlardan eksiksiz bir şekilde yapılmalıdır. Başvuru süresi ve sonucu yakından takip edilmeli, alınan teşvikler doğru bir şekilde yönetilmelidir.

Tüm bu hususları şirket olarak gerçekleştirmek zorlayıcı olabilir veya basamaklar sırasında yapılan hatalar projelerinizi ertelemenize sebebiyet verebilir. Olumsuzlukların önüne geçilmesi ve sürecin doğru şekilde ilerlemesi için bir danışmanlık firması ile çalışmak büyük önem taşımaktadır.

Bu noktada sektörün öncü firmalarından biri olan Bumerang Danışmanlık devreye girmektedir. Özellikle sağlık turizmine yönelik çalışan şirketlerin gereken teşvik veya desteklere ulaşması noktasında firma profesyonel bir şekilde çalışmaktadır. İhtiyaç tespitiniz ve doğru başvuruyu gerçekleştirme basamaklarına şirketlere destek sağlayan Bumerang Danışmanlık, şirketinizin kısa süre içerisinde büyümesi konusunda sizlerin yanında yer almaktadır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: