Merkez Mahallesi, Abide-i Hürriyet Caddesi Black Out İş Merkezi No: 211 İç  Kapı No: 64 Şişli/İSTANBUL

Hangi Kurum ? Hangi Teşvik ? (1)

18.09.2020
557
Hangi Kurum ? Hangi Teşvik ? (1)

Ticaret Bakanlığı Destekleri

Daha önce de devlet desteklerinin farklı kurumlar tarafından verildiğini belirtmiştik. Bunun sebebi, verilecek olan desteklerin konunun uzmanları tarafından yürütülmesi ve yükü farklı kurumlara dağıtmaktır.

 

Devletin vermiş olduğu destek türleri ve ilgili kurumları aşağıdaki gibidir.

 

Ticaret Bakanlığı

Ticaret Bakanlığı döviz kazandırıcı faaliyetler ve yatırımlarla ilgili desteklerle ilgilenmektedir. Bu destekleri de kendi içinde 3 ayrı bölüme ayırmıştır:

  • İhracat Destekleri
  • Yatırım Destekleri
  • Hizmetler Sektörü Destekleri

 

İhracat destekleri ile Türk ihracatçıların ihracat ile ilgili her türlü faaliyeti desteklenmektedir. Bu başlık altında ihracatçıların, fuar, yurt dışı seyahat, rapor alma, pazara giriş belgeleri, yurt dışı birim açma, tasarım, üretim gibi faaliyetleri desteklenmektedir. İhracatçı firmalar bu başlık altındaki desteklerden faydalanabilirler.

 

Yatırım destekleri ile bölgesel gelişmişlik farklılıklarını azaltmak, üretim ve istihdamı artırmak, katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi gibi yatırımcılara KDV istisnası, gümrük vergi muafiyeti, gelir vergisi stopajı, sigorta prim desteği gibi başlıklarda yatırımcılara destek verilmektedir. Yatırım yapmayı düşünen firmaların incelemesini öneririz.

 

Hizmet sektörü destekleri ile de döviz kazandırıcı hizmetler ile teknik müşavirlik hizmetleri desteklenmektedir. Eğitim, sağlık turizmi ve dizi-film ve teknik müşavirlik sektörlerinde bulunanlar bu başlık altındaki desteklerden yararlanabilirler.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: