Merkez Mahallesi, Abide-i Hürriyet Caddesi Black Out İş Merkezi No: 211 İç  Kapı No: 64 Şişli/İSTANBUL

Sağlık Turizmi Nasıl Yapılır?

17.11.2020
1.478
Sağlık Turizmi Nasıl Yapılır?

Sağlık Turizmi Nasıl Yapılır?

Sağlık turizmi, son dönemlerde hem dünya genelinde hem de Türkiye’de en popüler sektörlerin başlarında gelmektedir. 100 milyar dolarlık piyasa hacmine ulaşan sağlık turizmi, sağlık kuruluşlarının ve aracı kuruluşların her geçen gün biraz daha fazla dikkatini çekmektedir.

Sağlık turizmi ile ilgilenmek isteyenlerin ortak sorusu “ Sağlık Turizmi Nasıl Yapılır? ” sorusudur. Sağlık turizminin nasıl yapılacağına pazarlama ve süreç yönetimi olarak 2 farklı açıdan bakmak daha yararlı olacaktır. Bu yazımızda, sağlık turizminin süreç yönetimine değinerek sağlık hastasının aracı kuruluşa başvuru aşamasından tekrar ülkesine dönüş aşamasına kadar neler yapılması gerektiğini açıklayacağız.

Başvuru: Yurt dışında sağlık hizmeti almak isteyen hasta kendi ülkesindeki aracı kuruma(acenteye) başvurur.

Tıbbi Kayıt: Aracı kurum(acente) hastaya ait tüm tıbbi kayıt dokümanlarını temin eder ve hedef ülke formatında kategorize eder.

Tıbbi Danışman: Aracı kurumun(acente) anlaşmalı çalıştığı bir doktor tarafından hasta dosyası tıbbi danışmanlık adına değerlendirilir.

Bilgilendirme: Tüm masraflar dahil tahmini maliyet, sağlık tesisi, hekim, işlemi yapacak tıbbi ekip hakkında bilgi verilir.

Yazılı Onam: Hastanın yazılı onam vermesinin ardından hasta adına “tıbbi tedavi seyahat formu” hazırlanır. Eğer gerekiyorsa vize için gerekli evraklar hazırlanır.

Koordinasyon: Hastanın gideceği ülkeye olan yolculuğu ulaşım ve konaklama dahil tüm detayları ile aracı kurum tarafında koordine edilir.

Vaka Yönetimi: Hastanın gideceği ülkedeki temas noktasına (case coordinator; vaka yöneticisi, vaka asistanı) ulaşım bilgileri verilir ve kontrol ilgili kişi ya da kuruma devredilir.

Günlük Takip: Aracı kuruluş(acente) hastanın durumu hakkında günlük olarak bilgi alır, gerekiyorsa yakınlarına bilgilendirme yapar.

Dönüş Transferi: Tedavi sonrası hastanın vaka yöneticisi tarafından transferinin sağlanmasını aracı kuruluş(acente) kontrol eder.

Karşılama: Hastanın ülkesine dönüşünde karşılanması ve evine ulaştırılması sağlanır.

Raporlama: Hastanın sigorta şirketi ve aile hekimine süreç/tedavi hakkında rapor verilir.

Geribildirim: Hastadan telefon/email/yüzyüze görüşme ile aldığı hizmet hakkında geribildirim alınır.

 

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: