Merkez Mahallesi, Abide-i Hürriyet Caddesi Black Out İş Merkezi No: 211 İç  Kapı No: 64 Şişli/İSTANBUL

Sağlık Turizmi Tarihi

18.02.2022
1.068
Sağlık Turizmi Tarihi

Sağlık Turizmi Tarihi

Bir kişinin sağlık hizmeti almak amacıyla başka bir ülkeye yaptığı seyahat sağlık turizmi olarak adlandırılmaktadır. Sağlık turizmi başlığı altında çeşitli seçenekler yer almaktadır. Bunlar arasında; medikal sağlık turizmi, kaplıca, termal merkez ve SPA merkezleri, yaşlı turizmi ve engelli turizmi yer almaktadır. Yaşlı ve engelli turizmi günümüzde gelişmeye devam eden ve birçok ülkenin üzerine yatırım gerçekleştirdiği alanlardır. Termal turizm ise sağlık turizmi seçenekleri arasındaki en eski tarihe uzanan geçmişe sahiptir. Sağlık turizmi tarihine dönüp bakıldığında, neolitik ve bronz çağa kadar bir geçmişi olduğu görülmektedir.

Sağlık Turizmi Tarihinin Tarihsel Yolculuğu

Sağlık turizmi, neolitik ve bronz çağ dönemine dayamaktadır. Bu dönemlerde yaşayan kişiler şifa bulmak amaçlı vitamin ve mineralden zengin olan su kaynaklarına gitmek için seyahatler gerçekleştirmişlerdir. Orta çağda da termal sulara girerek şifa bulmak için yapılan seyahatler devam etmiştir. 16. yy’ da gelişen estetik kaygısıyla birlikte kişiler yaşlanma önüne geçmek için de termal sulara ilgi duymuşlardır. Özellikle gençlik pınarı başlığı altında dönemin zenginleri pek çok seyahat gerçekleştirmiştir. Turizm tarihine bakıldığında kesin ve net kalıntılar Yunan Dönemine uzanmaktadır. Bu dönemde yaşayan imparatorlar ve önemli savaşçılar tedavi amaçlı termal suların olduğu bölgelere giderek şifa aramışlardır. Akdeniz bölgelerinde de zengin Avrupalılar Nil Nehrine giderek kaplıca tedavisi olmuşlardır.

  1. ve 18. yy’ a doğruysa termal seyahatler yerini SPA’ya bırakmaya başlamış ve modern turizmin başlangıcı atılmıştır. Bu durum sağlık turizmi için devir niteliğinde olmuştur. Artan sağlık turizmiyle beraber ülkeler sağlık turisti kazanmak için özen göstermeye başlamıştır. Bu dönemin ardındansa günümüze kadar uzanan sağlık turizmi hizmetleri açılmaya başlamıştır. Modernleşme ile birlikte 19. yy’ da Tüberküloz tedavisi için seyahatler gerçekleşirken, 20. yüzyılla beraber estetik amaçlı sağlık turizmi gerçekleşmeye başlamıştır. Günümüzde her bir turizm alanı aktif olarak çalışıyor olsa da ağırlıklı olarak estetik amaçlı sağlık turizmine rastlanmaktadır. Gelecek yıllarda ise yaşlılar ve engellilere yönelik sağlık turizminde büyük bir sıçrayış olacağı tahmin edilmektedir. Bundan dolayı yatırımcılar yatırımlarını bu alana yönelik yapmaktadır.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: