Merkez Mahallesi, Abide-i Hürriyet Caddesi Black Out İş Merkezi No: 211 İç  Kapı No: 64 Şişli/İSTANBUL

Sağlık Turizmi Çeşitleri Nelerdir

16.02.2022
1.092
Sağlık Turizmi Çeşitleri Nelerdir

Sağlık Turizmi

Bir kişinin ikamet ettiği ülke dışındaki başka bir ülkeye sağlık hizmeti almak için gitmesine sağlık turizmi denmektedir. Bu seyahati gerçekleştiren kişilereyse sağlık turisti denir. Sağlık turistinin, planlanan bu seyahati gerçekleştirmesi altında çeşitli sebepler yatabilir. Bu kimi zaman spesifik bir hastalığa yönelik özel bir tedavi olabilirken estetik cerrahi amaçlı da sağlık turizmi gerçekleştirilmektedir. Her iki başlık turizmin büyük bir yüzdesini oluştururken, medikal turizm, ileri yaş ve engelli turizmi ve termal turizm seçenekleri de önemli paydalar arasındadır. Özellikle Türkiye, doğal kaynakları ve coğrafi konumu ile tüm sağlık turizmi başlıklarını barındıran bir ülkedir. Sağlık turizmi çeşitleri nelerdir hakkında detaylı bilgiyi aşağıda bulabileceksiniz.

Sağlık Turizmi Çeşitleri Nelerdir?

Medikal Turizm Nedir?

Medikal turizm, bir hastalık veya sağlık problemi tedavisi için bir ülkeden başka bir ülkeye gerçekleştirilen seyahatlerdir. Özellikle, ülkemiz gelişen teknoloji ve lüks hastaneleriyle medikal turizm olanaklarıyla dünya çapında bilinmektedir. Hastalarıyla ilgili ve hijyenik şartlarda hizmet veren kurum ve kuruluşlarla çalışmak herkes için ilgi çekicidir. Alınan hizmet lüks ve kaliteliyken bir de kur farkından kaynaklı olarak ekonomik olması medikal turizmde Türkiye’nin tercih edilirliğini her geçen güm arttırmaktadır. Özellikle, kalp, beyin cerrahi, tüp bebek tedavileri, kanser tedavileri, checkup uygulamaları ve diş hizmetleri için medikal turizm gerçekleştirilmektedir.

İleri Yaş Ve Engelli Turizmi Nedir?

Her geçen gün popülerleşen bir alan olan ileri yaşa bağlı sağlık turizmleri ülkemizde de her geçen gün daha çok gelişen bir alandır. Özellikle, bakıma ihtiyacı olan kişilerin farklı ülkelerde bulunan kişiler veya merkezlerden destek almasını kapsamaktadır. Gerek bakanlık gerekse yatırımcılar tarafından da desteklenen bu sektör ileri yıllarda sağlık turizminin büyük bir paydasını oluşturacak niteliktedir. İleri yaş (yaşlılık) turizmi kapsamında rehabilitasyon merkezleri kurulmaktadır. Böylece yaşlı ve çoğu zaman yaşa bağlı engelli bireylerin tanı ve tedavilerini gerçekleştirecek merkezler oluşturulmaktadır. Bunun yanı sıra ileri yaşlı kişilere kapsamlı bir hizmet sunmak adına merkezlere bağlı özel gezi programları ve meşguliyet terapileri de organize edilmektedir. Yurtdışında ikamet eden ileri yaşlı bireyler tüm hizmetlerden yararlanmak adına ülkemizi ziyaret etmektedir.

Termal Turizm Ve Spa –Wellness Nedir?

Türkiye jeolojik konumu itibariyle birçok kaynak tarafından zengin bir ülkedir. Avrupa’da jeotermal kaynaklar açısından birinci sırada yer alan ülkemiz, kaplıca uygulamaları sırasında üçüncü konumundadır. Durum böyleyken de sağlık turizm kapsamında pek çok yabancı kişiyi termal merkezlerinde konuk etmektedir. Sağlık turizmi kapsamında değerlendirilen termal merkezler özellikle engelli ve yaşlı hastalar tarafından tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra turistik ve “wellness” iyilik hali için de bu tür seyahatler planlanmaktadır. Çamur banyoları, cilt bakımları, yosun terapileri ve özel masajlarla ruhen ve bedenen iyi olma hali için gerçekleştirilen vücut bakım hizmetleri spa- wellness hizmetleri olarak adlandırılmaktadır. Termal turizm ve SPA merkezlerinde kişiler mineral içeriği bakımından zengin termal havuzlarda belirli sağlık problemlerini iyileştirmeye karşı destekleyici tedavi olabilirler. Bunun yanı sıra özel masaj hizmetleriyle kendilerini hem mental hem de bedenen iyi hissedecekleri bir tatil yapabilirler.

Engelli Turizmi Nedir?

Engelli bireylerin yaşam şartlarını kolaylaştırmaya yönelik farkındalıklar her geçen gün artmaktadır. Engelli turizm kapsamında da son dönemlerde ülkemizde önemli gelişmeler yer almaktadır. Kurulan özel rehabilitasyon merkezleri ile engelli bireylere rahat ve konforlu bir tatil veya tedavi imkanı sunulmaktadır. Bu noktada engelsiz otel konsepti ve engelli bireylere yönelik gezi turları organize edilmektedir. Tüm bu imkanlardan yararlanmak isteyen engelli sağlık turistleri dünya genelinde yer almaktadır. Engelli turizmi kapsamında kişilere tüm süreçleri boyunca eşlik edecek refakatçiler de yer alabilmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: