Merkez Mahallesi, Abide-i Hürriyet Caddesi Black Out İş Merkezi No: 211 İç  Kapı No: 64 Şişli/İSTANBUL

Sağlık Turizmi Teşvikleri

04.02.2022
1.447
Sağlık Turizmi Teşvikleri

Sağlık Turizmi Teşvikleri

Türkiye, her geçen gün sağlık turizmi kapsamında büyüyüp gelişmektedir. Bu durum tıp dünyasındaki gelişmelere bağlı olduğu kadar görülen yoğun talepten de kaynaklanmaktadır. Artan taleple de birlikte sağlık kurum veya kuruluşlarının sayısı git gide artmaktadır. Hali hazırda var olan veya yeni kurulan kurum ve kuruluşların stratejik bir plana ihtiyacı vardır. Özellikle, yurt dışı pazarına açılma halinde kapsamlı düşünülüp doğru adımlar atılması gerekmektedir. Bu kapsamda Ticaret Bakanlığı, sağlık turizminin gelişmesi adına sağlık kurum ve kuruluşlarına sağlık turizmi teşvikleri sunmaktadır. Teşvikler doğrultusunda ise kurumlara yıllık %70 oranında 1.600.000 USD destek verirken, sağlık turizm şirketlerineyse yılda %60 oranında 1.000.000 USD olacak şekilde destek sağlamaktadır.

Sağlık Turizmi Teşvikleri Kimler İçindir?

Sağlık turizm teşvikleri, Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen denetimi sonucu “yeterlilik belgesi alan”, Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgedeki kurallara ve niteliklere uyan tüm sağlık kurum ve kuruluşları içindir. Bu teşviklerle, kurumların sektör kapsamında gerçekleştirecekleri faaliyet giderleri desteklenir. Her bir teşvik kapsamında değerlendirilen ayrı başlıklar yer almakta ve teşvik talep edilen olguya göre destek oranları değişmektedir. İlgili desteğin de yayınlanan genelgeye uygun olması gerekmektedir.

Sağlık Turizmi Teşvikleri Nelerdir?

Ticaret Bakanlığı, bir kurumun ilerleyebilmesi için a’dan z’ye birçok başlık için destek oluşturmuştur. Bu desteklerin her biri kurum ve kuruluş yapısı, destek kapsamına göre çeşitlilik gösterir. Doğru desteğe gerekli başvurular yapılarak, uygun görülmesi halinde kurumlar desteklerden faydalanabilir. Doğru desteklere erişim içinse sağlık turizmi danışmanlık firmalarından yararlanmak önem taşır. “Peki, sağlık turizm teşvikleri nelerdir?”

Danışmanlık Desteği

Kurum veya kuruluşlar yurtdışı pazarında bir stratejiye ihtiyaç duyar. Bu kapsamda, kurum misyonu, vizyonu ve çalışmalarına uygun bir strateji gerekir. Piyasada güçlü bir yer kazanmak, doğru bir rekabet içerisinde yer almak için danışmanlık desteği alınması önemlidir. Bundan dolayı, firmalara yıllık %50 oranında, 50,000 USD değerinde teşvik sağlanmaktadır.

Ürün/Hizmet/Marka Tescil-Korunma Desteği

Bir ürünün veya bir hizmetin ülke içerisinde tescili olduğu gibi uluslararası denetim birimleri tarafından da tescilli olması gerekir. Bu doğrultuda, gerekli birimlere ilgili başvurular gerçekleştirilmelidir. Başvuru işlemleri veya tescil süreleri uzatımında bir maliyet açığa çıkmaktadır. Devlet, ürün veya hizmet tesciline yönelik işlemler için destek vermektedir. Bu noktada,

Reklam Tanıtım ve Pazarlama Desteği

Pazarlamanın altın kurallarından biri reklamdır. İyi bir reklam ve pazarlama stratejisi için de bu konularla ilgili destek alınması gerekir. Özellikle dijital pazarlama kapsamında yapılan reklamlar büyük bir etki oluşturur. Bu yüzden bakanlık, yıllık 400.000 USD değerinde %60 oranında destek sağlamaktadır.

Tercümanlık Personel Desteği

Bir şirketin hem desteklerden faydalanması hem de uluslararası pazarda yer alması için tercüman personel desteğine ihtiyacı vardır. Bu nedenle devlet, şirketlere %50 oranında 50.000 USD değerinde teşvik vermektedir.

Hasta Yol Yardım Desteği

Kurum ve kuruluşlar, sağlık turistleri için kapsamlı bir hizmet sunar. Bu hizmetler içerisinde yolculuk ayarlamaları da yer alır. Hasta yol yardım desteğiyle, yurtdışından gelen hastaların ekonomi sınıfında uçuşları devlet tarafından karşılanır. Belirli kuralları ve sınırları olan bu destek kapsamında şirketlere; hasta başına 200 – 1000 USD kapsamında destek sağlanmaktadır.

Acente Komisyon Desteği

Sağlık kuruluşları, ülkeye hasta getirme kısmında acenteler ile çalışmaktadır. Aracı durumda olan acenteler çoğu zaman kilit rol oynamaktadırlar. Bu konu da ayrı bir gider olduğundan bakanlık bu başlık altında da destek verir. Yılda 100.000 USD olacak şekilde %50 oranında acente komisyon desteği sağlanır.

Yurtdışı Şirket Alımına Yönelik Danışmanlık veya Rapor Desteği

Pazar araştırması oldukça önemli bir konudur. Şirketlerin gerekli araştırma sonuçlarından yararlanabilmeleri içinse danışmanlık desteği alması gerekir. Bu noktada mali ve hukuki raporlar da devreye girmektedir. Böylece, güçlü bir atılım sağlanabilir ve buna bağlı olarak doğru alımlar yapılabilir. Bakanlık, raporlama desteği almak isteyen şirketler için yıllık 200.000 USD değerinde, %60 oranında destek sağlamaktadır.

Çevre ve Kalite Belgeleri Desteği

Bir şirketin uluslararası pazarda yer alabilmesi için çeşitli çevre ve kalite belgelerine ihtiyacı vardır. Her bir belge farklı bir maliyet oluşturduğundan firmalar için destek almak büyük önem taşır. Özellikle ruhsat ve izinler için sıkı bir prosedür gereklidir. Bundan dolayı bakanlık, firmalara yılda 50.000 USD olacak şekilde %50 oranında destek vermektedir.

Yurt Dışı Birim Desteği

Bir şirket, çalıştığı ülkelerde ofis, ön tanı merkezi vb. yerler açabilir. Açılan her yer ek bir gider oluşturmaktadır. Yurt dışı birim desteği kapsamında, şirketin yurtdışı adresi olarak geçen yerler için destek sağlanmaktadır. Böylece birimler, yeterli ve gerekli hizmeti verebilmektedir. Yıllık en fazla 120.000 USD olacak şekilde %60 oranında her bir birim için destek verilir.

Yurt Dışı Fuar Katılım Desteği

Bir şirketin ürün ve hizmetlerini birçok kişiye duyurmasında ve güncel bilgilere sahip olmasında fuar katılımı son derece önemlidir. Bu noktada, bakanlık tarafından yayınlanan genelgeye uyan fuar ve seminer katılımları için devlet destek sağlamaktadır. Firmalar fuar başına 15.000 USD olacak şekilde %50 oranında teşvikten yararlanabilmektedir.

Bumerang Danışmanlık Olarak Bizler Neler Yapıyoruz?

Ülkemizin dünya sağlık turizminde iyi bir konumda olması ve ülkemize döviz girişi sağlayarak hem firmaların hem de ekonominin kazanması doğrultusunda çalışıyoruz. Sağlık kurum ve kuruluşlarının doğru stratejiler ile uluslararası pazarda etkin bir şekilde yer almasını sağlıyoruz. Kurumun gerekli desteklerden doğru şekilde yararlanması için gerekli yönlendirmeler yapıyoruz. Bu sayede firmaların, bütçe kontrolünü daha rahat sağlamasını, buna bağlı olarak da gelişip doğru adımlarla ilerlemesine destek oluyoruz. Sağlık turizmi teşvik başvuruları, süreç takibi, gerekli teşviklerden yararlanma gibi başlıklar altında gerekli her adımda firmaların yanında yer alıyoruz. Böylece, bir sağlık kurumunun sektöre dair her şeye hakim olduğu bir duruma gelmesini sağlıyoruz.

Bumerang danışmanlık ile profesyonel bir işleyişe sahip olun!  Birlikte zirveye ilerlediğimiz bir süreç için İstanbul Şişli’de yer alan genel merkezimizi ziyaret edebilir, 0555 598 96 57 veya 0212 963 06 17 sabit hattından bizlere ulaşabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: