Merkez Mahallesi, Abide-i Hürriyet Caddesi Black Out İş Merkezi No: 211 İç  Kapı No: 64 Şişli/İSTANBUL

TEŞVİK ÇIKABİLİR : KÜRESEL TEDARİK ZİNCİRİ DESTEĞİ

18.09.2020
729
TEŞVİK ÇIKABİLİR : KÜRESEL TEDARİK ZİNCİRİ DESTEĞİ

Küresel Tedarik Zinciri Yetkinlik Projeleri Desteği

Belki haberiniz vardır. Ticaret Bakanlığı geçtiğimiz günlerde İhracat Destekleri kapsamında verdiği Pazara Giriş Belgeleri desteğine yeni ve cömert bir kalem daha ekledi. Yeni eklenen desteğin adı Küresel Tedarik Zinciri Yetkinlik Proje Desteği.  Bu destek ile Türk tedarikçi firmalarının  küresel tedarik zincirine daha etkin bir tedarikçi olarak katılımlarını sağlamak için ara malı üretim ve ihracat yetkinliklerinin arttırılması amaçlanmaktadır.

Peki nedir bu Küresel Tedarik Zinciri Yetkinlik Projesi ve neleri kapsar? Destek için bir üst sınır var mıdır? Kimler yararlanabilir? Ne kadar süre ile faydalanılabilir? Bunları cevaplamadan önce küresel tedarik zinciri ile ilgili bazı terimlere açıklık getirmek daha iyi olacaktır.

 

Küresel Firma

Marka, ihracat, ciro gibi unsurlar itibariyle sektöründe küresel ölçeğe haiz Bakanlıkça uygun bulunan yurt dışındaki firmaları

 

Tedarikçi

Ara malı üreten ve çalışmakta olduğu veya çalışacağı Küresel Firma’ya yeni ürün tedarik edecek veya mevcut ürünü ile yeni bir Küresel Firma’ya tedarikçi olacak şirketi

 

Küresel Tedarik Zinciri

Ham maddelerin ara malına ve ara malların nihai ürünlere çevrilmesi, ara malı/nihai ürünlerin müşterilere dağıtımı ve satış sonrası hizmetler safhalarını içeren üretici ve dağıtıcılardan oluşan küresel ağı

 

Küresel Tedarik Zinciri Yetkinlik Projesi

Şirketlerin küresel firmalarla tedarikçi ilişkisi kurmalarını sağlayacak mahiyette ve Genelge’de belirtilen nitelikteki giderleri içerir projeyi

Bu destek Türk tedarikçilerinin çalışmakta olduğu ya da çalışacağı küresel firmalar için yeni ya da mevcut ürün satışlarını artırmayı hedeflemiştir. Bu kapsamda firmaların projelerinde yer alacak olan aşağıda belirtilen harcamalar desteklenecektir.

  • Makine, Ekipman, Donanım Alımı
  • Yazılım Alımı
  • Eğitim, Danışmanlık ve Müşteri Ziyaretleri
  • Sertifikasyon, Test/Analiz, Ürün Doğrulama Harcamaları

Devletin vermiş olduğu her teşvikte olduğu gibi bu desteğinde bir üst sınırı vardır. Küresel Tedarik Zinciri Yetkinlik Projesi, proje başına 2 yıl boyunca %50 oranında ve 1.000.000 dolarına kadar desteklenecektir.

Bu desteklerden Bakanlığın onay vereceği küresel firmalara satış yapmayı planlayan tedarikçi firmalar faydalanabilmektedir. Örneğin, Mercedes’e plastik granül satmak isteyen bir plastik granül üreticisi.

Küresel Tedarik Zinciri Proje desteğinden faydalanmak isteyen firmalar öncelikle Bakanlık onayı almak zorundadırlar. Genelgeye uygun bir şekilde yazılmış olan proje ile birlikte Ekonomi Bakanlığı’na başvuru yapılacaktır. Bakanlık yazılan projede başvuru sahibinin projeyi gerçekleştirebilecek potansiyelde olup olmadığına ve tedarikçisi olacağı firmanın uluslararası pazarda belli bir ölçeğe sahip olup olmadığına bakacak ve proje onaylandığı takdirde firmanın harcamaları desteklenecektir.

 

Bakanlık projeyi incelerken aşağıda belirtilen konulara dikkat etmektedir.

  • Mevcut üretim yetkinliği ve geliştirme potansiyeli,
  • Finansal performans,
  • Bilgi sistemleri yönetimi,
  • Organizasyon ve insan kaynakları.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: