Merkez Mahallesi, Kamara Apt, Hasat Sk. No: 52, 34360 Şişli/İstanbul

Hasta Yol Desteği

Hasta Yol Desteği

Hasta Yol Desteği

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı, ülkemize gelecek olan yurtdışı hastalarına yönelik çeşitli teşviklerde bulunmaktadır. Bu teşviklerden biri de hasta yol desteğidir. Hasta yol desteği kapsamında Türkiye’de tedavi edilen yurtdışı veya uluslararası hastaların uçak masrafları için bakanlık ile işbirliği yapan sağlık kuruluşları ve bu sağlık kuruluşlarının çalıştığı havayolu şirketlerine yönelik destek de bulunulur. Böylece ülkeye yabancı hasta gelişinin arttırılması ve buna bağlı olarak döviz girişinin de artması hedeflenmiştir. Bu destek kapsamında hastaların ekonomik sınıfta gerçekleşen uçak masrafları için destek verilmektedir. Destek oranları ve bedelleri uçuş çeşitlerine göre değişiklik göstermektedir. Tarifleri uçuşlar için hasta başına 1.000 USD kadar destek verilirken, tarifesiz (charter) uçuşlar için hasta başına 200 USD kadar destek sağlanmaktadır.

Detaylı Bilgi İçin Bizimle İletişime Geçin

Bumerang Danışmanlık
Sabit Telefon: 0212 963 06 17
GSM: 0555 598 96 57
Email Adresi: [email protected]

Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi Hakkında Kararlar

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı sağlık turizmi şirketi tanımını yapmıştır Bu tanıma göre sağlık turizmi alanında çalışan, ana sözleşmesi ve Türkiye’deki sağlık kuruluşları ile akdettiği sözleşmeler kapsamında faaliyet sürdüren şirketler sağlık turizmi şirketi olarak adlandırılır. Bu şirketlerin en az bir yabancı dilde internet sitesi bulunması ve uluslararası hizmet sunum altyapısına sahip olması gerekmektedir.

Sağlık kuruluşu ise en az bir yabancı dilde internet sitesi bulunan, özel veya kamu olabilen, ilgili kurallara uygun faaliyet gösteren ve denetimlerden geçmeyi başaran uluslararası hizmet veren ve kurumlardır.

Hasta yol desteğinin amacı sağlık kuruluşlarının ülkeye hasta getirmeleri sırasında oluşacak yol ve uçak masrafları konusunda kuruluşlara destek vermektir. Böylece kuruluşlar gider dağılımı kısmında yol masraflarına daha az bütçe ayırarak gelişimlerine katkıda bulunabilmektedirler. Buna bağlı olarak da ülkeye giren hasta sayısına bağlı olarak döviz artışı sağlanmaktadır.

Hasta Yol Desteği Başvurusu Ve Başvuru Şartları

Hasta yol desteği ile Genel Müdürlük ile protokol yapan sağlık kuruluşlarına veya havayolu şirketine, Türkiye’de tedavi edilecek olan uluslararası hastalarının ekonomi sınıfı uçuş masrafları için destek sağlanmaktadır. Hasta yol desteği için başvurular DYS sistemi üzerinden gerçekleşmektedir. Başvuru yapılması için gerekli belgelere ise Ticaret Bakanlığı’nın resmi sitesinden ulaşmak mümkündür.

Gelen hastaların destekten yararlanabilmeleri için ülkeye giriş tarihinden itibaren en geç 7 gün içerisinde ilgili sağlık kuruluşuna giriş kaydı yapılması gerekmektedir.

Sağlık Turizmi ve Eğitim Sektörlerine Yönelik İlave Destek Unsurları

Hasta yol desteği kapsamında, destek başvurusu için DYS başvurusu gerçekleştirilmesi ile birlikte başvuru çeşitli değerlendirmelere alınır.

Hasta yol destekleri için gerekli başvuru sağlık kuruluşları tarafından 12 ay içerisinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Destek başvurusunun onayı ile destek ödemesi 4 sene boyunca yapılmaktadır.

Destek başvurusunun süresinin belirlenmesinde ve sundukları hastanın geçerli olması için hastanın ülkeye giriş tarihinden itibaren 7 gün içerisinde sağlık kuruluşuna kaydının yapılması gerekmektedir. Kaydı olmayan hastalar için veya kayıt başlangıcı ülkeye girişinden 7 gün sonra yapılmış kişiler için destek sağlanmamaktadır.

Sağlık kuruluşlarının birkaç ortağı olması halinde destek ödemesinden tek kişi yararlanabilmektedir.

Hasta yol desteği için başvuru yapan kuruluşun ortakları olması halinde aynı destekten tek kısım yararlanabilir. Öyle ki, sağlık kuruluşunun ortağının/ortaklarının hasta yol destekleri başvurusu yapması halinde söz konusu ortağa/ortaklara bu kapsamda yapılan ödemeler desteklenmez.

Destek Ödemesi Alınması

İncelemelerin sonuçlanması ve olumlu karar çıkması halinde son aşamaya geçilir. Hasta yol teşviki için destek ödemesi yapılabilmesi adına başvuru sahibinin veya sağlık kuruluşunun Hazine ve Maliye Bakanlığına ve Sosyal Güvenlik Kurumuna vadesi geçmiş vergi ve sosyal güvenlik borcu bulunup bulunmadığı incelemeci kuruluş tarafından sorgulanır. İnceleyen kişiler tarafından gerek bulunması halinde kuruluşunun borç durumuna ilişkin belge talep edilebilmektedir. Kuruluşlar bu tür belgelere DYS üzerinden ulaşılabilmektedir.

Adına başvuru gerçekleştirilen acentenin iş yapacağı kurumlar ile daha öncesinden veya mevcutta vadesi geçmiş borcu bulunmadığına dair belge sunmalıdır. Mevcutta bir borç bulunuyor olup ve yeniden yapılandırılmış bir borç olması halinde ise yeniden yapılandırma sözleşmesine uyulduğuna ilişkin belge sunulmalıdır. Sunulan belgelere bağlı olarak kuruluşun hak ediş miktarı hesaplanır.

Destek ödemesi almak isteyen sağlık kuruluşunun herhangi bir borcu olması halinde mahsup işlemin yapılması için bazı adımlar uygulanmaktadır. Bu adımlar arasında öncelikle, ödenmesi gereken miktarın her iki kuruma da bildirilmesi ve ilgili tutarın gönderilmesi gerekir. Bütçe olduğu takdir de başvuru gerçekleştiren kuruluşun borçlu olduğu kuruluşu ödeme yapması gerekmektedir.

İncelemeler ardından uygunluk halinde sağlık kuruluşları ve diğer kuruluşlara vaat edilen bütçe desteği sağlanmaktadır. 48 ay boyunca süren destekler kapsamında sağlık kuruluşlarına, tarifeli uçuşlarda hasta başına 1.000 USD kadar destek sağlanırken, tarifesiz uçuşlar için hasta başına 200 USD destek sağlanır.

 

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: