Merkez Mahallesi, Kamara Apt, Hasat Sk. No: 52, 34360 Şişli/İstanbul

Acente Komisyon Desteği

Acente Komisyon Desteği

Acente Komisyon Desteği

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı sağlık kuruluşları/ tesisleri ve sağlık turizm şirketlerine yönelik çeşitli destekler planlamıştır. Bu destekler kapsamında şirketlerin döviz kazandırıcı hizmetler kategorisinde yer alan verdiği hizmetlerde giderlere destek olmak amaçlanmıştır. Böylece ülkeye yabancı hasta veya öğrenci girişi artması ve buna bağlı olarak döviz girişinin de artması hedeflenmiştir. Acente komisyon desteği kapsamında, sağlık turizmi sektöründe faaliyet gösteren sağlık kuruluşlarına ülkemize yurtdışından hasta getirmesine yönelik destek verilmektedir. Acente komisyon desteği ile acentelere % 50 oranında ve yıllık 100.000 dolara kadar destek sağlanmaktadır.

Detaylı Bilgi İçin Bizimle İletişime Geçin

Bumerang Danışmanlık
Sabit Telefon: 0212 963 06 17
GSM: 0555 598 96 57
Email Adresi: [email protected]

Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi Hakkında Kararlar

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı sağlık turizmi şirketi tanımını yapmıştır. Bu tanıma göre sağlık turizmi alanında çalışan, ana sözleşmesi ve Türkiye’deki sağlık kuruluşları ile akdettiği sözleşmeler kapsamında faaliyet sürdüren şirketler sağlık turizmi şirketi olarak adlandırılır. Bu şirketlerin en az bir yabancı dilde internet sitesi bulunması ve uluslararası hizmet sunum altyapısına sahip olması gerekmektedir.

Sağlık kuruluşu ise en az bir yabancı dilde internet sitesi bulunan, özel veya kamu olabilen, ilgili kurallara uygun faaliyet gösteren ve denetimlerden geçmeyi başaran uluslararası hizmet veren ve kurumlardır.

Acente Komisyon Desteği

Acente komisyon desteği ile sağlık kuruluşlarının ülkemize uluslararası hasta veya öğrenci getirmesi için yaptıkları çalışmalar desteklenmektedir. Bu sayede ülkeye giren döviz miktarının artması sağlanmaktadır. Acente komisyon desteği, sağlık turizmi, eğitim sektörü, film ve bilişim sektörlerinde yer alan acentelere yapılan bir teşviktir.

Sağlık Turizmi ve Eğitim Sektörlerine Yönelik İlave Destek Unsurları

Acente komisyon desteklenmesi kapsamında, destek başvurusu için DYS başvurusu gerçekleştirilmesi ile birlikte başvuru çeşitli değerlendirmelere alınır.

Acente komisyon destekleri için gerekli başvuru sağlık kuruluşları tarafından 12 ay içerisinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Destek başvurusunun onayı ile destek ödemesi 4 sene boyunca yapılmaktadır.

Destek başvurusunun süresinin belirlenmesinde destek talep eden acentenin faaliyet için ödediği komisyonların veya faturaların en eski tarihli faturasında yer alan tarih baz alınır. Acente komisyon desteği, bu tarihten itibaren 48 (kırk sekiz) ay sonra biter. Bu tarihten önceki döneme ait fatura/istihdam desteklenmemektedir.

Acente komisyon desteği için başvuru yapan kuruluşun ortakları olması halinde aynı destekten tek kısım yararlanabilir. Öyle ki, sağlık kuruluşunun ortağının/ortaklarının Acente komisyon destekleri başvurusu yapması halinde söz konusu ortağa/ortaklara bu kapsamda yapılan ödemeler desteklenmez.

İlave Destek Oranları Ve Ödemeler

Sağlık turizmi, eğitim, film veya bilişim sektörlerinde yer alan kuruluşlar için acente komisyon desteği alırken alınacak teşviki etkileyen çeşitli unsurlar bulunmaktadır. Bakanlık tarafından yayınlanan genelgede faaliyetlerin sektör kapsamında olması gerekmektedir. Ayrıca destek oranlarının belirlenmesinde iş yapılan ülkelerin hangileri olduğu da büyük önem taşımaktadır.

Destek Ödemesi Alınması

İncelemelerin sonuçlanması ve olumlu karar çıkması halinde son aşamaya geçilir. Acente komisyon teşviki için destek ödemesi yapılabilmesi adına başvuru sahibinin veya sağlık kuruluşunun Hazine ve Maliye Bakanlığına ve Sosyal Güvenlik Kurumuna vadesi geçmiş vergi ve sosyal güvenlik borcu bulunup bulunmadığı incelemeci kuruluş tarafından sorgulanır. İnceleyen kişiler tarafından gerek bulunması halinde kuruluşunun borç durumuna ilişkin belge talep edilebilmektedir. Kuruluşlar bu tür belgelere DYS üzerinden ulaşılabilmektedir.

Adına başvuru gerçekleştirilen acentenin iş yapacağı kurumlar ile daha öncesinden veya mevcutta vadesi geçmiş borcu bulunmadığına dair belge sunmalıdır. Mevcutta bir borç bulunuyor olup ve yeniden yapılandırılmış bir borç olması halinde ise yeniden yapılandırma sözleşmesine uyulduğuna ilişkin belge sunulmalıdır. Sunulan belgelere bağlı olarak kuruluşun hak ediş miktarı hesaplanır.

Destek ödemesi almak isteyen sağlık kuruluşunun veya acente desteği kapsamındaki diğer kuruluşların herhangi bir borcu olması halinde mahsup işlemin yapılması için bazı adımlar uygulanmaktadır. Bu adımlar arasında öncelikle, ödenmesi gereken miktarın her iki kuruma da bildirilmesi ve ilgili tutarın gönderilmesi gerekir. Bütçe olduğu takdir de başvuru gerçekleştiren kuruluşun borçlu olduğu kuruluşu ödeme yapması gerekmektedir.

İncelemeler ardından uygunluk halinde sağlık kuruluşları ve diğer kuruluşlara vaat edilen bütçe desteği sağlanmaktadır. 48 ay boyunca süren destekler ile 100.000 USD miktarında döviz desteğinde bulunana Ticaret Bakanlığı, destek oranlarında %50 oranında değişiklik payı bırakmaktadır.

 

Ziyaretçi Yorumları - 1 YORUM
  1. Can Acarlar dedi ki:

    Ben yaklasik 40 senedir Is ve proje gelistirme konularinda yabanci yatirimcilara ve local firmalarina saglik,enerji ve altyapi konularinda danismanlik hizmeti vermekteyim.Ulkemize doviz kazandirici bir hizmet olmasi acisindan saglik turizmi ile yakindan ilgilenmekteyim.Sirketimi yeniden yapilandirarak saglik turizmi konusuna odaklanmak istiyorum ve sizin gibi bir uzman kurulusla da danismak ve isbirligi yapmak istiyorum.

Bir Yorum Yazın

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: