Merkez Mahallesi, Kamara Apt, Hasat Sk. No: 52, 34360 Şişli/İstanbul

Reklam Tanıtım Ve Pazarlama Desteği

Reklam Tanıtım Ve Pazarlama Desteği

Reklam Tanıtım Ve Pazarlama Desteği

Sağlık kuruluşları ve sağlık turizm şirketleri döviz kazandırıcı hizmet ticaretinin destekleri kapsamında reklam tanıtım ve pazarlama desteği alabilmektedir. Bu destek kapsamında; TV ve radyo reklamları, internet üzerindeki reklamlar ve e-ticaret sitelerine üyelikler, afiş, broşür vb. yazılı tanıtımlar, billboard gibi açık hava tanıtımları ve özel tanıtım giderleri kapsamındaki çeşitli aktiviteler için bütçe sağlanmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı reklam tanıtım ve pazarlama desteği için bir tebliğ yayınlamış olup, şirketlerin burada yazan kural ve gerekliliklere göre başvuru yapması gerekmektedir. Desteğin sağlanması halinde, reklam tanıtım giderleri için %60 oranında ve yıllık en fazla 400.000 USD tutarında destek sağlanmaktadır.

Detaylı Bilgi İçin Bizimle İletişime Geçin

Bumerang Danışmanlık
Sabit Telefon: 0212 963 06 17
GSM: 0555 598 96 57
Email Adresi: [email protected]

Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi Hakkında Kararlar

Reklam tanıtım desteğinin amacı, Türkiye’de döviz kazandırıcı sağlık turizminde ve hizmet sektöründe görev alan firmaların yurtdışındaki rekabet ortamında güçlü kalması, kazanacakları hizmet gelirlerinin arttırılması, güçlü bir marka olarak dış pazarda yerini alması, bu amaçlar doğrultusunda oluşacak giderlerin Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu’ndan (DFİF) karşılanmasıdır.

Reklam Tanıtım Ve Pazarlama Desteği

Destek alınmak istenen proje için yapılan harcamaların ilk gününden itibaren 1 yıl içerisinde başvuru yapılması gerekmektedir. Son bir yıldan daha önce yapılan harcamalar için destek verilmemektedir.

Reklam tanıtım ve pazarlama desteğinin öncelikli amacı, yapılan reklam, tanıtım ve pazarlama faaliyeti ile doğru hedef kitleye ulaşılmasıdır. Bu doğrultuda organizasyon için uygun bir mekanın seçilmesi, etkin iletişim yöntemleri kullanılarak tanıtım amaçlı mesajın kitlelere iletilmesi reklam tanıtım ve pazarlama desteğinden yararlanılması açısından esastır.

Basılı tanıtımlarda yer alan katalog, afiş, broşür, el ilanı gibi basılı tanıtım malzemeleri, eşantiyon malzemeleri ve tanıtım filminin müstakil olarak desteklenmesine ilişkin başvurular için bazı şartlar bulunmaktadır. Başvuru değerlendirmesi için malzeme/tanıtım filminin kullanılacağı etkinlik ile ilgili detaylı bilgi ve kullanılacak materyallerin örnek görselleri sunulması gerekmektedir.

Yurtdışı ve yurtiçi kullanıma yönelik destek kapsamı değişmektedir. Öyle ki, destek kapsamındaki prodüksiyon harcamalarında, prodüksiyon dahilindeki materyallerin Türkiye’de de kullanılması durumunda prodüksiyon giderlerine yönelik destek hesaplaması harcamanın %50’si üzerinden yapılır.

Ticaret Bakanlığı “diğer tanıtım/pazarlama harcamaları” kısmında yer alan demo bölümü desteği için demo filmine ilişkin projelerinin özgün ve profesyonel nitelikte olması gerekir. Destek almayı isteyen kişilerin bu hususa dikkat etmesi esastır. Demo filmi için oluşmuş giderler için film başına en fazla 1.000 ABD Doları tutarında destek sağlanmaktadır.

Özel tanıtım giderleri kapsamında yer alan ve proje için gerekli olan defile / show / gala / özel sergi-gösterim / basın tanıtımı / kokteyl / seminer / konferans /gameshow / firma / ürün / hizmet / marka / platform lansmanı gibi faaliyetler için de destek sağlanmaktadır.

Destek başvuru süresi 12 ay boyunca yapılabilmektedir. Destek süresi ise destek alınan faaliyetin başlangıç tarihi esas alarak hesaplanır. Bu doğrultuda faaliyetin başlangıç tarihinden itibaren 48 (kırk sekiz) ay boyunca destek sağlanmaktadır. Bu tarihten önceki faaliyetler proje kapsamında olsa dahi  desteklenmemektedir.

Ödeme kısmında ise gerçekleştirilen sosyal ağ reklamları ve internet reklamları için desteklerde, faaliyetlere ilişkin ödemelerin ay bazında üçten fazla olması halinde, ödeme tutarları ABD Dolarına veya Türk Lirasına çevrilirken ilgili ayın on beşinci gününün, on beşinci günün iş gününe rastlamaması halinde ise izleyen ilk iş günün kuru esas alınır.

Destek Alınabilen Reklam, Tanıtım ve Pazarlama Faaliyetleri

Reklam/ tanıtım desteklerinin birçoğu için destek alınabilmektedir. TV ve radyo kapsamında; TV/Radyo reklamları, TV/Radyo reklam yayın telifi, TV/Radyo reklam videolarının ülke bazlı adaptasyonu, TV/Radyo programlarına sponsorluk giderleri için destek alınabilmektedir.

İnternet üzerindeki faaliyetler için E-ticaret sitelerine üyelik, internet ortamında verilen reklamlar, online satış sitesi tasarımı/bakımı/güncellemesi, sosyal medya tasarımı, bakımı, güncellemesi, sosyal medyada verilen reklamlar, Web sitesi tasarımı/bakımı/güncellemesi/içeriklendirilmesi, akıllı cihazlara yönelik uygulama giderleri, arama motoru ve dijital platformlarda firma/ürün/hizmet/marka/platform tanıtımı giderleri karşılanabilmektedir.

Basılı tanıtım için de destekler bulunmaktadır. Bunlar; afiş, broşür, el ilanı, gazete/dergi reklamları, periyodik mağaza dergilerinde/kataloglarında yer alma/reklam verme, katalog şeklindedir.

Açık hava reklam ve tanıtım giderleri kapsamında ise açık hava elektronik ekranları, billboard/pano/tabela, bina/cephe/duvar/çatı reklamı,  durak/taşıtlarda yer alan reklam/giydirme totem reklamı yer almaktadır.

Özel tanıtım giderleri kapsamında da pek çok farklı alanda destek talep edilebilmektedir. Show defile/basın tanıtımı/kokteyl/seminer/konferans/gameshow/firma/ürün/hizmet/marka/platform lansmanı faaliyetleri, marka promosyon/iletişim/medya takip/danışmanlık/basın ve halkla ilişkiler ajansı ücretleri/komisyonları/genel dağıtım sistemleri/acente ve temsilcilik gibi danışmanlık ve komisyon harcamaları, online olanlar da dahil olmak üzere zincir marketlerin raflarına girmek için bir defalığına mahsus yapılan ödemeler (Listeleme bedeli), satışa konu olmayan ve üzerinde markanın yer aldığı eşantiyon malzemeleri giderleri için başvuru gerçekleştirilebilmektedir.

Son olarak diğer tanıtım/pazarlama harcamaları kapsamında yer alan faaliyetler de bu destekten faydalanabilmektedir. Diğer harcamalar kapsamında; tanıtım filmi/demo bölümü/programı yapımı, sinema reklamı, sponsorluk toplu e-posta/sms/mms gönderimi yer almaktadır.

 

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: