Merkez Mahallesi, Kamara Apt, Hasat Sk. No: 52, 34360 Şişli/İstanbul

Yurt Dışı Fuar Katılım Desteği

Yurt Dışı Fuar Katılım Desteği

Yurt Dışı Fuar Katılım Desteği

Sağlık kuruluşları ve sağlık turizm şirketleri yurt dışında katılacakları, sektörleriyle ilgili olan fuar, seminer, kongre gibi organizasyonlar için Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye göre bütçe desteği alabilmektedir. Verilen destek ile şirket ve kuruluşların uluslararası pazarda kendilerini göstermeleri ve sektörü yakından takip etmelerini sağlamak hedeflenmektedir. Destekler doğrultusunda, bireysel katılım gerçekleştirecek şirketlere, bünyelerinde çalışan en fazla iki kişi için ekonomi sınıfı gidiş-dönüş ulaşım giderleri  %50 oranında ve etkinlik başına en fazla 15.000 ABD Doları olacak şekilde destek sağlanırken, milli katılım organizasyonları altında işbirliği kuruluşlarının en fazla 2 adet temsilcisinin ekonomi sınıfı gidiş-dönüş ulaşım giderleri ile katılım giderleri her bir organizasyon için %50 oranında ve yararlanıcı/işbirliği kuruluşu başına en fazla 15.000 ABD Doları destek sağlanmaktadır.

Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi Hakkında Kararlar

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı sağlık turizmi şirketlerine ve sağlık kuruluşlarına fuar desteği verirken katılımları iki ana başlığa ayırmıştır. Bu başlıklar; bireysel katılımlar ve milli katılım organizasyonlarına yapılacak olan desteklerdir. Bakanlığın tanımına göre; bireysel katılım, destekten yararlanacak kişilerin yurt dışında eğitim, sağlık, bilişim, film ve yönetim danışmanlığı sektöründe görev alıyor olup Bakanlık tarafından belirlenecek diğer konularda düzenlenen fuar, kongre, konferans, seminer, festival, film marketleri gibi etkinliklere doğrudan katılımlarıdır.

Milli katılım ise; yine yararlanıcı kişilerin yurt dışında eğitim, sağlık, bilişim, film, yönetim danışmanlığı, gayrimenkul sektöründe yer alıyor olup Bakanlık tarafından belirlenecek diğer konularda düzenlenen fuar, kongre, konferans, seminer, festival, film marketleri gibi etkinliklere organizatör veya işbirliği kuruluşu organizasyonunda gerçekleştirdiği toplu katılımlardır.

Fuar katılım desteği, tanımı yapılan her iki katılım şekli için olup, destek kapsamında kuruluş ve şirketlerin yurt dışı pazarına hakim olmaları ve gerekli yerlerde katımları ile kendilerini duyurmaları hedeflenmektedir.

Yurt Dışı Fuar Katılım Desteği

Yukarıda da bahsedildiği gibi bireysel katılım ve milli katılım destekleri farklı oranlarda gerçekleşmektedir. Bireysel katılacak olan işbirliği kuruluşlar için en fazla iki temsilcisinin ekonomi sınıfı gidiş-dönüş ulaşım masrafları %50 oranında ve etkinlik başına en fazla 15.000 ABD Doları desteklenir. Milli katılım organizasyonları için ise yararlanıcı ve işbirliği kuruluşlarının en fazla 2 adet temsilcisinin ekonomi sınıfı gidiş-dönüş ulaşım masrafları ile katılım giderleri her bir organizasyon için %50 oranında ve yararlanıcı/işbirliği kuruluşu başına en fazla 15.000 ABD Dolar olacak şekilde destek sağlanmaktadır.

Her iki destek şekline de ek olarak işbirliği kuruluşu veya organizatörün katılacağı organizasyona yönelik reklam, tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine ilişkin harcamaları ile info stand, gösteri/etkinlik/trend alanına ilişkin giderleri, %75 oranında ve organizasyon başına en fazla 120.000 ABD Dolar olacak şekilde destek verilmektedir.  Bu desteklerden yararlanmak isteyen kişiler etkinliğin başlama tarihinden en az 1 (bir) ay önce taslak program faaliyet planı ve tahminî program bütçesiyle birlikte Bakanlığa başvuru yapması gerekmektedir.

Bireysel Katılımların Desteklenmesi

“Desteklenen Bireysel Organizasyonlar Listesi ” nde yer alan ve yurtdışında düzenlenen fuar, kongre, konferans, seminer, festival, film marketleri etkinliklerine katılmak isteyen sağlık turizmi, bilişim, eğitim, film, yönetim danışmanlığı, yayıncılık ve lojistik sektörlerinde faaliyet gösteren yararlanıcıların ve işbirliği kuruluşlarının  destek için başvuru yapması gerekmektedir.

Ulaşım için gerekli destek sağlanması; fuara gidiş sürecinde fuarın başlangıç tarihinden en erken 5 gün önce Türkiye’den fuarın düzenlendiği ülkeye olması gerekmektedir. Dönüş için ise yine fuarın bitiş tarihinden itibaren en geç 5 gün sonra fuarın düzenlendiği ülkeden Türkiye’ye olması gerekir. Seyahate ilişkin olarak yapılması zorunlu yurtiçi ve yurtdışı aktarma ve bağlantılar destek kapsamındadır.

Katılımcılar iki farklı fuara katılımı gerçekleştirecekse; Türkiye’den ilk ülkeye gidiş tarihinin, fuarın başlangıç tarihinden en erken beş gün önce olması, ikinci ülkeye gidiş tarihinin ilk fuarın bitiş tarihinden en geç beş gün sonra olması ve ikinci ülkeden Türkiye’ye geliş tarihinin ikinci fuarın bitiş tarihinden en geç 5 gün sonra olması kaydıyla destek sağlanmaktadır.

Katılım sağlanacak olan fuar/kongre/ konferans /seminer/festival/film marketin Desteklenen Bireysel Organizasyonlar Listesi kapsamında yer alabilmesi için çeşitli hususlara sahip olması gerekir. Bu hususlar arasında, konusu itibariyle sektörel nitelikli, uluslararası (katılımcı/ziyaretçi) nitelikli, stant ile katılım sağlanabilen, önceki yıl/yıllardaki performansı değerlendirilebilen, kurumsal bir internet sitesine sahip olması gerekmektedir.  “Desteklenen Bireysel Organizasyonlar Listesi ”ne fuar eklenmesi talebi fuarın başlangıcından en geç 1 ay önce Bakanlığa iletilmelidir.

Milli Katılım Organizasyonlarının Desteklenmesi

İşbirliği kuruluşları veya organizatörler tarafından yurt dışında eğitim, sağlık, bilişim, film, yönetim danışmanlığı, gayrimenkul, yayıncılık ve lojistik sektöründe rol alan ve “Desteklenen Milli Katılım Organizasyonları Listesi ”nde bulunan fuar, kongre, konferans, seminer, festival, film marketleri gibi etkinliklere yönelik giderlerin desteklenebilmesi için etkinliklerin başlama tarihinden en az 1 ay öncesinde başvuru yapılması gerekmektedir.

Ön onay alındıktan sonra ilgili etkinlik ile ilgili bir değişiklik olması halinde işbirliği kuruluşu veya organizatör, söz konusu değişiklik hakkında bildirim yapmalıdır.

Katılım sağlanacak fuar için yapılan reklam, tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine ilişkin harcamaları ile info-stand, gösteri/etkinlik/trend alanına ilişkin giderler bir organizasyon firması tarafından gerçekleştiriliyorsa bu giderlere ait destek başvurusu için

Info-standlarına ilişkin giderlerin bazı standartlara uygun olması gerekmektedir. Öncelikle stantların toplam alanı 25 m2’yi geçmemelidir. Gösteri/etkinlik/trend alanına ilişkin giderler ise katılımcılara kiralanan toplam organizasyon alanının %15’ini geçmemek üzere desteklenir.

Milli Katılım Organizasyonu başvuruları adına destek alınabilmesi için ilgili faaliyet için Ticaret Müşaviri/Ataşesi/Bakanlık Temsilcisinden onay alınması gerekmektedir.

Fuar için yapılan ulaşım masrafları da desteklenmektedir.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: