Merkez Mahallesi, Kamara Apt, Hasat Sk. No: 52, 34360 Şişli/İstanbul

Danışmanlık Desteği

Danışmanlık Desteği

Danışmanlık Desteği

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı, sağlık kuruluşlarının ve sağlık turizm şirketlerinin sundukları hizmet veya ürünler kapsamında uluslararası pazarda iyi bir yerde olabilmesi için çeşitli destekler vermektedir. Bu destekler kapsamında yer alan danışmanlık desteği kapsamında, bakanlık tarafından belirlenen konular içerisinde yer alan danışmanlık desteklerinden faydalanan şirket veya kuruluşların danışmanlık giderleri için destek sağlanmaktadır. Uluslararası pazarda, pazara giriş ve yurtdışı pazarına yönelik alınacak çeşitli danışmanlıklar için şirketin veya kuruluşun yapısı ve iş yapacağı bölgeye bağlı olarak destek oranı belirlenmektedir.

Danışmanlık desteği ile şirket veya kuruluşların aldıkları veya alacakları danışmanlık destekleri için %50 oranında ve yıllık en fazla 50.000 ABD Dolar olacak şekilde destek sağlanmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı’nın bu tür desteklerdeki ana amacı ülkemizdeki sağlık turizm şirketlerinin ve sağlık kuruluşlarının dünya çapında başarılı bir şekilde bilinir hale gelmesi ve ülkemize döviz girişinin sağlanmasıdır.

Detaylı Bilgi İçin Bizimle İletişime Geçin

Bumerang Danışmanlık
Sabit Telefon: 0212 963 06 17
GSM: 0555 598 96 57
Email Adresi: [email protected]

Danışmanlık Desteği

Danışmanlık desteği, sağlık kuruluşları ve sağlık turizm şirketlerine uluslararası pazarda başarılı bir şekilde rekabet edebilmeleri için gerekli danışmanlık hizmetlerinden faydalanmasını desteklemektedir. Bu danışmanlık destekleri kapsamında; pazarlama stratejisi, yurtdışı pazar yapısı ve pazara giriş konuları yer almaktadır. Belgelerin bildirimi ardından, bildirilen faaliyet adına destek alınabilmesi için ön onay alınması gerekmektedir. Ön onay verilmeyen danışmanlık giderleri desteklenmez. Ön onay alınırken çeşitli kriterler değerlendirilmektedir. Bunlar arasında; danışmanlık hizmetini sağlayan firma/kuruluş/uzmanın tecrübesi, uzmanlık alanı, yapmış olduğu çalışmalar ve danışmanlık hizmetinin içeriği yer almaktadır. Ön onayın alınması ile birlikte, onay verildiği tarihten itibaren gerçekleşecek danışmanlık giderleri için destek sağlanmaktadır.

Onay çıkması halinde, destek başlangıç tarihi olarak başvuru yapılan faaliyet ile ilgili oluşan en eski tarihli danışmanlık faaliyeti için gider makbuzundaki tarih esas alınır. Bu tarihten önceki döneme ait danışmanlık faaliyetleri desteklenmez.

İlave Destek Oranları Ve Ödemeler

Sağlık turizmi şirketleri ve sağlık kuruluşları danışmanlık desteği alırken teşvik almasını etkileyen bazı unsurlar bulunmaktadır. Danışmanlık hizmeti alınacak faaliyetin, bakanlık tarafından yayınlanan genelgede yer alan sektörler kapsamında olmalıdır. Ayrıca destek oranlarının belirlenmesinde danışmanlık hizmeti alınacak ülkenin veya DYS’ye sunulan faaliyet veya ürünün hangi ülke için olduğu değerlendirilir.

Destek Ödemesi Alınması

Destek için gerekli incelemelerin yapılması ardından alınan olumlu sonuçlar ile danışmanlık desteği için destek ödemesi yapılabilmesi adına başvuru sahibinin kayıtlı bir borcu olup olmadığı değerlendirmeye alınır. Başvuru sahibinin veya sağlık kuruluşunun Hazine ve Maliye Bakanlığına ve Sosyal Güvenlik Kurumuna vadesi geçmiş vergi ve sosyal güvenlik borcu bulunup bulunmadığı incelenir. İnceleyen kişiler tarafından gerek bulunması halinde kuruluşunun borç durumuna ilişkin belge talep edilebilmektedir. Kuruluşlar bu tür belgelere DYS üzerinden ulaşılabilmektedir.

Adına başvuru gerçekleştirilen şirket veya kuruluşun danışmanlık alacağı firmaya daha önceden bir borcu bulunup bulunmadığı bildirilir. Mevcutta bir borç varsa veya borç yeniden yapılandırılmışsa, borcun yeniden yapılandırma sözleşmesine uyulduğuna ilişkin belge sunulmalıdır. Sunulan belgelere bağlı olarak kuruluşun veya şirketin desteği hak ediş miktarı hesaplanır.

Borcu olan ve destek ödemesi almak isteyen sağlık kuruluşunun veya sağlık turizm şirketlerinin izlemesi gereken belirli adımlar bulunur. Öncelikle, ödenmesi gereken miktarın her iki kuruma da bildirilmesi ve borca bağlı olarak hesaplanan ilgili tutarın gönderilmesi gerekir. Sağlık kuruluşunun veya turizm şirketinin borcu ödeyebilecek bütçesi olması halinde borçlu olduğu kuruluşu ödeme yapması gerekmektedir.

İncelemeler ardından onay alınması ile sağlık kuruluşları ve sağlık turizm şirketlerine danışmanlık desteği için vaat edilen teşvik verilmektedir. 48 ay boyunca süren destekler ile 50.000 USD miktarında döviz desteğinde bulunana Ticaret Bakanlığı, destek oranlarında %50 oranında değişiklik payı bırakmaktadır.

Uluslararası pazarlarda rekabet avantajı sağlamak için Ticaret Bakanlığı’nın belirlediği konularda alacakları  danışmanlık desteği hizmetlerine yönelik giderler, %50 oranında ve yıllık 200.000 dolara kadar desteklenmektedir.

Uluslararası pazarlarda rekabet avantajı sağlamak için pazarlama stratejisi, yurtdışı pazara giriş  ve pazar yapısı gibi konularda yapılacak olan danışmanlık hizmet giderlerine yönelik destekten yararlanabilmek için yararlanıcıların, danışmanlık hizmetini almaya başlamadan önce; gerekli evraklar ile birlikte “Ön Onay Başvurusu” yapmaları ve ön onay almaları gerekir. Ön onay alamayan danışmanlık hizmeti giderleri desteklenmez. Ön onay değerlendirilirken; danışmanlık hizmetinin alınacağı kurumun/kuruluşun/kişinin tecrübesi, uzmanlık alanı, daha önce yapmış olduğu çalışmalar ve danışmanlık hizmetinin muhtevası göz önünde bulundurularak verilir. Ön onayın alındığı tarihten sonra yapılan harcamalar destek kapsamındadır.

Danışmanlık desteği başlangıç tarihi olarak ilk destek ödemesine ilişkin danışmanlık faaliyetinin başlangıç tarihi esas alınır. Bu tarihten önce alınan danışmanlık faaliyetleri destek kapsamına alınmaz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: